چهارشنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۷

چند گواهی منصفانه

* شاعر مشهور آلمانی گوته می‌گوید: برای یافتن نمونه والای انسانیت در تاریخ جستجو کردم. پس آن را در پیامبر عرب زبان، محمد صلى الله علیه وسلم دیدم[۱].

* پرفسور کیت‌مور از کتاب (The Developiong Human) می‌نویسد: «قبول اینکه قرآن کلام خداست برایم دشوار نیست. زیرا ویژگی‌های جنین که در قرآن آمده است نمی‌تواند براساس شناخت علمی قرن هفتم میلادی باشد. تنها نتیجه‌گیری معقول این است که این ویژگی‌ها از سوی خداوند به محمد صلى الله علیه وسلم وحی شده است»[۲].

* ویل دورانت در جلد ۱۱ کتاب «قصه الحضاره» می‌نویسد: اگر عظمت را به معنای تاثیر فراوان در میان مردم بدانیم باید بگوییم که پیامبر اسلام، با عظمت‌ترین فرد تاریخ است که امیال تعصب و خرافات را از بین برد و مافوق دین یهودیت، مسیحیت و دین کهن سرزمینش دینی، واضح و قوی بنا نهاد که توانسته است تا امروز به عنوان نیروی قوی و عظیمی باقی بماند[۳].

جورج دی‌تولز در کتاب «الحیاه» می‌نویسد: شک کردن در بعثت محمد در واقع شک داشتن نسبت به قدرت الهی است که شامل همه جهانیان می‌شود[۴].

* ویلز در کتابش «پیامبر راستین» می‌نویسد: واضح‌ترین دلیل بر صدق پیامبر آن است که خانواده و نزدیک‌ترین مردم به اولین کسانی باشند که به او ایمان می‌آورند. زیرا آنان از همه اسرار او اطلاع دارند و چنانچه در صدق ادعای او شک کنند، بی‌تردید به او ایمان نخواهند آورد[۵].

* هیل مستشرق در کتابش، «تمدن عرب» می‌نویسد: در تاریخ بشر هیچ دینی را سراغ نداریم که به این سرعت انتشار یابد و جهان را تغییر دهد، آن گونه که اسلام این کار را کرد. [حضرت] محمد صلى الله علیه وسلم امتی را به وجود آورد و عبادت خداوند در زمین را تثبیت کرد و اصول عدالت و مساوات اجتماعی را به وجود آورد و در میان اقوامی که جز شورش و هرج و مرج چیزی نمی‌دانستند. نظم، هماهنگی، اطاعت و عزت ایجاد کرد[۶].

* مستشرق اسپانیایی جان لیک در کتاب «العرب» می‌نویسد: نمی‌توان زندگی [حضرت] محمد صلى الله علیه وسلم را بهتر از آنچه خداوند او را وصف کرده است، بیان نمود. خداوند می‌فرماید:

وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَهً لِّلْعَالَمِینَ (الأنبیاء: ۱۰۷).

«ما تو را جز براى رحمت جهانیان نفرستادیم». محمد صلى الله علیه وسلم رحمت حقیقی بود و من با شور و اشتیاق بر او درود می‌فرستم[۷].

* برناردشو در کتاب «اسلام پس از یک قرن» می‌نویسد: بی‌تردید همه دنیا اسلام را خواهد پذیرفت. حتی اگر با نام صریح، آن را نپذیرند، با نام مستعار به آن گردن خواهند نهاد و روزی خواهد رسید که دنیای غرب به اسلام خواهد گروید. قرون متمادی بر غرب سپری شده است در حالی که در آن کتاب‌هایی [تالیف و] خوانده می‌شود که مملو از دروغ و افترا بر ضد اسلام است. من کتابی را درباره محمد صلى الله علیه وسلم تالیف کردم. اما به علت تعارض آن با ارزش‌های انگلیسی‌ها توقیف شد. همچنین می‌گوید: اسلام دینی است که در آن محاسن همه ادیان را می‌یابیم و بالعکس محاسن آن را در ادیان دیگر نمی‌یابیم[۸].

[۱]- محمد فی الآداب العلمیه المنصفه، محمد عثمان عثمان، ص ۲۰٫

[۲]- استاد علم تشریح وجنین‌شناسی دانشگاه تورنتو کانادا به نقل از کتاب (ربحت محمداً ولم أخسر المسیح)، تالیف دکتر عبدالمعطی الدالاتی.

[۳]- ربحت محمداً ولم أخسر المسیح / دکتر عبدالمعطی الدالاتی.

[۴]- منبع سابق.

[۵]- منبع سابق.

[۶]- منبع سابق.

[۷]- منبع سابق.

[۸]- منبع سابق.

[amd_message color=”alert-info” width=”1/1″ el_position=”first last”]

منبع:

کتاب محمد رسول الله نوشته‌ی عبدالرحمن بن عبدالکریم الشیحه

ترجمه‌ی اسحاق دبیری

All Rights Reserved  © USME

[/amd_message]

 

درباره‌ی Usher

ما تسلیم یگانه خالقِ هست از نیستیم که پدرمان ابراهیم ما را مسلمان نامید. «و اذاسَئَلَكَ عِبادی عَنّی فَاِنّی قَریب اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ اِذا دَعان فَلیستَجیبُوالی وَ لیؤمِنُوا بی لَعَلَّهُم یرشُدُون" [ای پیامبر!] هر گاه بندگان من از تو در مورد من سؤال كردند [بگو] من بسیار نزدیكم، هر گاه كسی مرا بخواند، اجابت می‌كنم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند». (سوره بقره، آیه 186)

همچنین بررسی کنید

ذکرهای روز و شب

اذکار صبحگاه و شامگاه

بسم الله الرّحمن الرّحیم خداوند متعال می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْرًا کَثِیرًا …